2013 Race Results

SUP 14 ft.

1st. Place Two and a Half Men Wes Huston, Peter De Avila, Ryland Hart 6:05:09.08
2nd. Place Grace by Grit Pamela Strom, Jaecey Suda, Helen Taylor 6:50:55.07
3rd. Place Whisky Tango Foxtrot Harry Peterson, Chris Barrios, Steve Silverthorn 7:23:20.93

Stock 12ft.

1st. Place Geezer and Young buck Jeffrey Zane, Woody Maxwell, Micheal Avery 6:27:42.18
2nd. Place Team RMI 6:32:01.08
3rd. Place Bernout  Bernadette Foote, Bob Thurmond, Pete Bagoye 6:49:56.76
4th. Place Kiya Sports  Ivette Temessy, Jennifer Wessels, Ruth Parish 7:28:13.29

Unlimited 18ft.

1st. Place Family Only George Toberman, Mimi Toberman, Matt Arnold 8:59:59.00

2012 Race Results

SUP 14 ft.

1st. Place Blame Laird Chuck Glyn – Jason Field – Dennis Poroy 5:47
2nd. Place Kings Paddle Sports Kerstin Quellet – Keith Meter – Scott Schumaker 6:08
3rd. Place Off The Couch Wesley Huston – Eric Souset – Peter DeAvila 6:35
4th Place Rogue SUP Philip Voci – Ryan Voci – Greg Miranda 6:54
5th Place Freedom John Meffert – Andrew Hubbs – Jake Bowher 7:25
6th Place Espirit Santi Santiago Becerra – Brett Calaghan – Philip Tarver 7:36

Stock 12ft.

1st. Place Geezer Mike Avery – Woody Maxwell – Grif Hutton 6:55
2nd. Place Harry’s Hero’s Chris Barrios – Bob Thurmond – Dustin Stevens 7:38

Unlimited 18ft.

1st. Place Live Fit Canon Smith – Daniel Grew – Cody Watten 6:31
2nd. Place Encinitas Boys Peter Curry – Jeff Timpson – Eric Phlager 6:36
3rd. Place American Skateboarders Joey Wangshess – Richard Dilday – Ben Landis 6:38

2011 Race Results

.

Team Members

Team Number

Division

Time

.

and Name

.

.

Eric Starnes

31

OC

4:59:14

.

Jim Vitale

Team California

.

Allan Horn

.

.

Rob Pelke

1

SUP

5:37:45

.

Anthony Vela

.

Mitch Kahn

.

.

George Loren

40

Unlimited

5:41:16

.

Jack English

.

George Plesek

.

.

Mike Murphy

35

SUP

5:53:54

.

Dane Deboer

.

Jay Butki

.

.

George Kabris

7

Unlimited

5:54:43

.

Tony Hotchkiss

Where's Gary?

.

.

Tom Hill

4

SUP

5:59:05

.

Kent Hartley

.

Chris Godzet

.

.

Donavon Jones

32

OC

6:00:55

.

.

Kevin Coffman

38

SUP

6:09:22

.

Elsa Harrison

Nectar's 3

.

John Ennis

Legged Dog

.

.

Pete Sterling

34

Unlimited

6:10:26

.

Rob Rojas

.

Tony Baker

.

.

Jack Bark

14

Stock

6:10:56

.

Matt Becker

.

Shane Scoggins

.

.

Matt Robertson

3

Unlimited

6:12:03

.

Pete Curry

.

Eric Pheleger

.

.

Deon Lourens

39

Stock

6:21:29

.

Greg Ford

Two and 1/2 Men

.

Taylor Evans

.

.

Tommy Koon

10

Stock

6:34:59

.

Jamie Barger

.

Dan VanDyck

.

.

Woody Maxwell

17

Stock

6:39:36

.

Sam Mackie

.

Damon M.

.

.

Jason Fieldz

37

SUP

6:42:05

.

Isabell Malique

Candygram

.

Paul Parizeau

for Mongo

.

.

Tom Hinds

6

Stock

6:43:54

.

Jo Ambrosi

.

Kelsey O'Donnell

.

.

Chris Barrios

16

Unlimited

7:00:23

.

Nick Sullivan

Barrios Boys

.

Dustin Stevens

.

.

Kathy Tubbs

19

Stock

7:03:14

.

Renee Caldwell

Sea Cruisers

.

Mike Jones